A mindennapokban használt műanyagok feldolgozására ma már számtalan módszer létezik, azonban nem mindegyik nyújt fenntartható és organikus megoldást. A magyar Poliloop csapata olyan innovatív technológiával állt elő, amelyet maga a természet inspirált. A startup vezetőjével beszélgettünk!
Madaras Liz, a Poliloop vezetője szerint annak érdekében, hogy 2030-ra olyan jövőképünk legyen, amely a leszármazottaink számára is pozitív, olyan technológiákat kell létrehozni, amelyek igazán forradalmasítóak, hiszen ezekkel együtt lehetünk csak képesek a megfelelő irányba befolyásolni a dolgok kimenetelét. Ebben találtak most kitűnő partnerre - több másik startuppal együtt - a BMW Foundation Herbert Quandt akcelerátor programjában.
Mennyire veszik komolyan a nagyvállalatok azokat a jövőbe mutató kezdeményezéseket, amelyeket feltörekvő vállalkozások, mint például a Poliloop nyújtanak a fenntarthatóság, a felelősségvállalás területén?
Elég változó a kép. Azt mondanám, nagyvállalata válogatja. Tapasztalataim szerint nagyon fontos, hogy milyen termékei, szolgáltatásai vannak az adott cégnek: minél inkább szoros összefüggésbe hozható nagy ökológiai lábnyomot hagyó tevékenységgel, annál inkább komolyan veszik. Alapvetően nyitottságot látunk, a legtöbb szervezet hosszú távú vállalásokat tesz a környezet megóvása, a környezet terhelésének visszaszorítása érdekében, viszont a megvalósításban innovatív vállalkozások segítéségre is szükségük lehet. A velünk kapcsolatban álló vállalatok ezért is törekednek hosszú távú kapcsolat kialakítására.
Az egyik legfrissebb hír, hogy a BMW Foundation Herbert Quandt, azaz a BMW alapítványának akcelerátor programjában vesznek részt. Hogy kerültek kapcsolatba a szervezettel?
Az alapítvány munkatársai kerestek meg minket Antal Gábor munkatársammal együtt. A Poliloop eddigi tevékenységéből arra a következtetésre jutottak, hogy sokat tehetünk a fenntarthatóságért. A márka az akcelerátor programjában azt vállalja, hogy támogatja a jövő azon vezető szakembereit, akik valós tettekkel szolgálják például a környezetvédelem vagy az egyenjogúság ügyét, amely célkitűzés megegyezik az ENSZ fenntarthatósági céljaival is.
Milyen kiválasztási folyamat eredménye a részvétel?
Kifejezetten hosszú, több körös procedúrán vettünk részt, ahol már a program közben is folyamatos és komplex felméréseket készítettek, de különböző esszéket is le kellett adnunk, interjúkon vettünk részt. Ezeket nem tekintettük akadályoknak, mert hihetetlenül érdekes volt a téma. Mind a BMW, mint a Poliloop a fenntarthatóbb jövőért küzd, és ez megadta az alapot az együttműködéshez. A kemény munka soha nem állt távol tőlünk.
Hogy áll a fenntarthatóság kérdéséhez a BMW?
Nem nyilatkozhatom a BMW Csoport nevében, de a személyes tapasztalatom az, hogy nagyon a szívükön viselik a jövőnket, és ami talán ennél is fontosabb, a célokért hajlandóak energiát és pénzt is áldozni.
A BMW saját jelentései szerint is olyan kibocsátás-csökkentési célokat tűztek ki már 2020-ra is, amelyeknek közel mindegyikét sikerült teljesíteni 2019-ben. Az egy jármű legyártásához felhasznált energiamennyiséget 40 százalékkal, a hulladék, valamint a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét több mint 70 százalékkal szorították lejjebb, aminek köszönhetően az egy járműre jutó, gyártás során keletkező szén-dioxid-emisszió alacsonyabb lett. A távlati terveik szerint 2030-ra egyértelmű emisszió-csökkentési célokat fogalmaztak meg, amelyek már a termékek teljes életciklusát számításba veszik. Tehát egyértelműen a fenntarthatóság mellett tették le a voksukat. Olyannyira, hogy a fenntarthatóságot és az üzleti tevékenységüket elválaszthatatlannak tekintik.
Ha már szóba került az ENSZ 2030-as menetrendjének fenntartható fejlődési célja, mit gondol, hogyan illeszkednek ezek a célok a Poliloop céljaihoz?
Biztos vagyok abban, hogy az elkövetkező kilenc év vízválasztó lesz abból a szempontból, hogy az emberiségnek egyáltalán van-e jövője. Természetesen számolni kell a megnövekedett népesség miatt kialakult ökológiai lábnyom növekedésével. Úgy gondoljuk, hogy annak érdekében, hogy 2030-ra olyan jövőképünk legyen, amely a leszármazottaink számára is pozitív, olyan technológiákat kell létrehozni, amelyek izagán úttörőek. Ehhez gazdaságos, környezetbarát alternatívát kell nyújtani a jelenlegi rossz szokások helyett. A Poliloop a műanyagról való gondolkodást tudja befolyásolni; tehát azt, hogy erre az anyagra ne szemétként, hanem erőforrásként tekintsünk.
Becslések szerint egy PET-palack négyszáz év alatt bomlik le természetes körülmények között, a műanyagszatyornak pedig minimum kétszáz évre is szüksége lehet. A probléma világszintű megoldása rendkívül égető.
Az eljárásunk szigorúan titkos, de annyit elárulhatok, hogy a Poliloop innovációja egy olyan biotechnológiai eljárás, amely a könnyű szerkezetű, jellemzően egyszerhasználatos műanyagokat kevesebb, mint ötven nap alatt szerves iszappá, komposzttá bontja le, káros anyag felszabadulása nélkül. A lebontás már önmagában nagy eredmény, de az igazi különlegesség az, hogy a lebomláskor létrejövő anyagot újra fel lehet használni például talajjavításra, becsatlakozva ezzel egyfajta körforgásos gazdaságba. Lényegében fel tudjuk használni, mint egy természetes erőforrást.
Azon dolgozunk, hogy a technológiánk minél gyorsabban, minél több helyre jusson el.Fotó / BMW- Poliloop
A jövőbeli partnerek igényeire optimalizálják a technológiát?
Minden innovációnak figyelembe kell vennie az igényeket. A megoldásunknak már azelőtt fel kell mérni a határait, mielőtt piacra lépnénk, hiszen ekkor a kockázat is kisebb. Vannak például speciális műanyagok, amelyek sajátos kezelést igényelnek. A jelenlegi eljárással még nem vagyunk képesek ipari mennyiségű műanyagot lebontani, de azon dolgozunk,hogy ezt megvalósítsuk. Éppen ezért olyan cégekkel is kapcsolatban állunk, amelyek gyártják, illetve felhasználják a műanyagot.
Hogyan hat a műanyag csomagolások technológiai fejlődése a Poliloop innovációjára?
Évi több, mint háromszáz millió tonna műanyag szemetet termelünk globálisan, ami felfoghatatlan mennyiség. Nagyon támogatjuk, hogy szülessenek alternatív csomagolóanyagok, különösen olyanok, amelyeknek kisebb az ökológiai lábnyoma, mint a műanyagnak, mert sajnos tény, hogy szén-dioxid-kibocsátás szempontjából még mindig a műanyag a legkedvezőbb. Ezért is fordulhat elő az, hogy manapság is felfelé ívelő tendenciát figyelhetünk meg a műanyag felhasználás tekintetében, miközben mind többen tudjuk, hogy mennyire káros ez a folyamat.
Nehezebb kelet-európai startupként érvényesülni a világpiacon? Nehezebb multinacionális nagyvállalatokkal kapcsolatot létesíteni, majd együttműködni?
Igen. A BMW akcelerátor programja kapcsán beszélgettem az egyik zsűritaggal, aki elmondta, mennyire meglepte őket, hogy ott vagyunk magyar startupként. Kisebb a vizibilitás, nincs igazán precedens sem. Emiatt sokszor úttörőnek kell lenni.
Legutóbb az Év Menedzsere Díjátadó Gála 2020-as eseményén díjazták, így immár a 2020 Jövő Menedzsere Díj kitüntetettje. Hogy viseli a nyomást?
Ennél sokkal stresszesebb dolgok fordulnak elő az életben. Ha ezek a történések nyomást jelentenének, nem lennék alkalmas vezetőnek. A stresszt igyekszem felhasználni, értéket kovácsolni belőle.
A saját területükön világelsők az innovációjukkal. Hol tart most a Poliloop, és milyen stratégiai céljaik vannak rövid és hosszú távon?
Szerencsére a Poliloop már nem egy kutatási projekt, hanem egy szervezet. Abban, hogy céggé váltunk, komoly segítségünkre volt a magyarországi Vespucci Partners kockázati tőkealap-kezelő és az amerikai Techstars is. Ma már a világ minden tájáról keresnek meg minket nagyvállalatok, közöttük több Fortune 500-as cég is érdeklődik a technológiánk iránt, és nem csak beszélni szeretnének a megoldásról, hanem aktív szerepet vállalni. Azon dolgozunk, hogy a technológiánk minél gyorsabban, minél több helyre jusson el. Ehhez mind több céggel szükséges kooperálnunk, hiszen számukra rendelkezésre áll az a logisztikai és infrastrukturális rendszer, amely egy akkora probléma, mint a műanyag szennyezés, kapcsán hatékony lehet. A Poliloop életében hamarosan elkezdődik egy következő körös tőkebevonás, amelynek egyik legfontosabb célja, hogy globális megoldást kínáljunk ez egyre növekvő műanyag problémára. Ha sikerül, az egy új korszak kezdetét jelentené a műanyagipar és a műanyag felhasználói világban. Szeretnék meghatározó szerepet vállalni abban, hogy megtörténjen a zöld forradalom és hogy egy fenntarhatóbb jövő felé vezető útra lépjünk mind egyéni, mind vállalkozói szempontból.
(A cikket az Unilife közölte, amit ezúton is köszönünk!)
A mindennapokban használt műanyagok feldolgozására ma már számtalan módszer létezik, azonban nem mindegyik nyújt fenntartható és organikus megoldást. A magyar Poliloop csapata olyan innovatív technológiával állt elő, amelyet maga a természet inspirált. A startup vezetőjével beszélgettünk!
Madaras Liz, a Poliloop vezetője szerint annak érdekében, hogy 2030-ra olyan jövőképünk legyen, amely a leszármazottaink számára is pozitív, olyan technológiákat kell létrehozni, amelyek igazán forradalmasítóak, hiszen ezekkel együtt lehetünk csak képesek a megfelelő irányba befolyásolni a dolgok kimenetelét. Ebben találtak most kitűnő partnerre - több másik startuppal együtt - a BMW Foundation Herbert Quandt akcelerátor programjában.
Mennyire veszik komolyan a nagyvállalatok azokat a jövőbe mutató kezdeményezéseket, amelyeket feltörekvő vállalkozások, mint például a Poliloop nyújtanak a fenntarthatóság, a felelősségvállalás területén?
Elég változó a kép. Azt mondanám, nagyvállalata válogatja. Tapasztalataim szerint nagyon fontos, hogy milyen termékei, szolgáltatásai vannak az adott cégnek: minél inkább szoros összefüggésbe hozható nagy ökológiai lábnyomot hagyó tevékenységgel, annál inkább komolyan veszik. Alapvetően nyitottságot látunk, a legtöbb szervezet hosszú távú vállalásokat tesz a környezet megóvása, a környezet terhelésének visszaszorítása érdekében, viszont a megvalósításban innovatív vállalkozások segítéségre is szükségük lehet. A velünk kapcsolatban álló vállalatok ezért is törekednek hosszú távú kapcsolat kialakítására.
Az egyik legfrissebb hír, hogy a BMW Foundation Herbert Quandt, azaz a BMW alapítványának akcelerátor programjában vesznek részt. Hogy kerültek kapcsolatba a szervezettel?
Az alapítvány munkatársai kerestek meg minket Antal Gábor munkatársammal együtt. A Poliloop eddigi tevékenységéből arra a következtetésre jutottak, hogy sokat tehetünk a fenntarthatóságért. A márka az akcelerátor programjában azt vállalja, hogy támogatja a jövő azon vezető szakembereit, akik valós tettekkel szolgálják például a környezetvédelem vagy az egyenjogúság ügyét, amely célkitűzés megegyezik az ENSZ fenntarthatósági céljaival is.
Milyen kiválasztási folyamat eredménye a részvétel?
Kifejezetten hosszú, több körös procedúrán vettünk részt, ahol már a program közben is folyamatos és komplex felméréseket készítettek, de különböző esszéket is le kellett adnunk, interjúkon vettünk részt. Ezeket nem tekintettük akadályoknak, mert hihetetlenül érdekes volt a téma. Mind a BMW, mint a Poliloop a fenntarthatóbb jövőért küzd, és ez megadta az alapot az együttműködéshez. A kemény munka soha nem állt távol tőlünk.
Hogy áll a fenntarthatóság kérdéséhez a BMW?
Nem nyilatkozhatom a BMW Csoport nevében, de a személyes tapasztalatom az, hogy nagyon a szívükön viselik a jövőnket, és ami talán ennél is fontosabb, a célokért hajlandóak energiát és pénzt is áldozni.
A BMW saját jelentései szerint is olyan kibocsátás-csökkentési célokat tűztek ki már 2020-ra is, amelyeknek közel mindegyikét sikerült teljesíteni 2019-ben. Az egy jármű legyártásához felhasznált energiamennyiséget 40 százalékkal, a hulladék, valamint a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét több mint 70 százalékkal szorították lejjebb, aminek köszönhetően az egy járműre jutó, gyártás során keletkező szén-dioxid-emisszió alacsonyabb lett. A távlati terveik szerint 2030-ra egyértelmű emisszió-csökkentési célokat fogalmaztak meg, amelyek már a termékek teljes életciklusát számításba veszik. Tehát egyértelműen a fenntarthatóság mellett tették le a voksukat. Olyannyira, hogy a fenntarthatóságot és az üzleti tevékenységüket elválaszthatatlannak tekintik.
Ha már szóba került az ENSZ 2030-as menetrendjének fenntartható fejlődési célja, mit gondol, hogyan illeszkednek ezek a célok a Poliloop céljaihoz?
Biztos vagyok abban, hogy az elkövetkező kilenc év vízválasztó lesz abból a szempontból, hogy az emberiségnek egyáltalán van-e jövője. Természetesen számolni kell a megnövekedett népesség miatt kialakult ökológiai lábnyom növekedésével. Úgy gondoljuk, hogy annak érdekében, hogy 2030-ra olyan jövőképünk legyen, amely a leszármazottaink számára is pozitív, olyan technológiákat kell létrehozni, amelyek izagán úttörőek. Ehhez gazdaságos, környezetbarát alternatívát kell nyújtani a jelenlegi rossz szokások helyett. A Poliloop a műanyagról való gondolkodást tudja befolyásolni; tehát azt, hogy erre az anyagra ne szemétként, hanem erőforrásként tekintsünk.
Becslések szerint egy PET-palack négyszáz év alatt bomlik le természetes körülmények között, a műanyagszatyornak pedig minimum kétszáz évre is szüksége lehet. A probléma világszintű megoldása rendkívül égető.
Az eljárásunk szigorúan titkos, de annyit elárulhatok, hogy a Poliloop innovációja egy olyan biotechnológiai eljárás, amely a könnyű szerkezetű, jellemzően egyszerhasználatos műanyagokat kevesebb, mint ötven nap alatt szerves iszappá, komposzttá bontja le, káros anyag felszabadulása nélkül. A lebontás már önmagában nagy eredmény, de az igazi különlegesség az, hogy a lebomláskor létrejövő anyagot újra fel lehet használni például talajjavításra, becsatlakozva ezzel egyfajta körforgásos gazdaságba. Lényegében fel tudjuk használni, mint egy természetes erőforrást.
Azon dolgozunk, hogy a technológiánk minél gyorsabban, minél több helyre jusson el.Fotó / BMW- Poliloop
A jövőbeli partnerek igényeire optimalizálják a technológiát?
Minden innovációnak figyelembe kell vennie az igényeket. A megoldásunknak már azelőtt fel kell mérni a határait, mielőtt piacra lépnénk, hiszen ekkor a kockázat is kisebb. Vannak például speciális műanyagok, amelyek sajátos kezelést igényelnek. A jelenlegi eljárással még nem vagyunk képesek ipari mennyiségű műanyagot lebontani, de azon dolgozunk,hogy ezt megvalósítsuk. Éppen ezért olyan cégekkel is kapcsolatban állunk, amelyek gyártják, illetve felhasználják a műanyagot.
Hogyan hat a műanyag csomagolások technológiai fejlődése a Poliloop innovációjára?
Évi több, mint háromszáz millió tonna műanyag szemetet termelünk globálisan, ami felfoghatatlan mennyiség. Nagyon támogatjuk, hogy szülessenek alternatív csomagolóanyagok, különösen olyanok, amelyeknek kisebb az ökológiai lábnyoma, mint a műanyagnak, mert sajnos tény, hogy szén-dioxid-kibocsátás szempontjából még mindig a műanyag a legkedvezőbb. Ezért is fordulhat elő az, hogy manapság is felfelé ívelő tendenciát figyelhetünk meg a műanyag felhasználás tekintetében, miközben mind többen tudjuk, hogy mennyire káros ez a folyamat.
Nehezebb kelet-európai startupként érvényesülni a világpiacon? Nehezebb multinacionális nagyvállalatokkal kapcsolatot létesíteni, majd együttműködni?
Igen. A BMW akcelerátor programja kapcsán beszélgettem az egyik zsűritaggal, aki elmondta, mennyire meglepte őket, hogy ott vagyunk magyar startupként. Kisebb a vizibilitás, nincs igazán precedens sem. Emiatt sokszor úttörőnek kell lenni.
Legutóbb az Év Menedzsere Díjátadó Gála 2020-as eseményén díjazták, így immár a 2020 Jövő Menedzsere Díj kitüntetettje. Hogy viseli a nyomást?
Ennél sokkal stresszesebb dolgok fordulnak elő az életben. Ha ezek a történések nyomást jelentenének, nem lennék alkalmas vezetőnek. A stresszt igyekszem felhasználni, értéket kovácsolni belőle.
A saját területükön világelsők az innovációjukkal. Hol tart most a Poliloop, és milyen stratégiai céljaik vannak rövid és hosszú távon?
Szerencsére a Poliloop már nem egy kutatási projekt, hanem egy szervezet. Abban, hogy céggé váltunk, komoly segítségünkre volt a magyarországi Vespucci Partners kockázati tőkealap-kezelő és az amerikai Techstars is. Ma már a világ minden tájáról keresnek meg minket nagyvállalatok, közöttük több Fortune 500-as cég is érdeklődik a technológiánk iránt, és nem csak beszélni szeretnének a megoldásról, hanem aktív szerepet vállalni. Azon dolgozunk, hogy a technológiánk minél gyorsabban, minél több helyre jusson el. Ehhez mind több céggel szükséges kooperálnunk, hiszen számukra rendelkezésre áll az a logisztikai és infrastrukturális rendszer, amely egy akkora probléma, mint a műanyag szennyezés, kapcsán hatékony lehet. A Poliloop életében hamarosan elkezdődik egy következő körös tőkebevonás, amelynek egyik legfontosabb célja, hogy globális megoldást kínáljunk ez egyre növekvő műanyag problémára. Ha sikerül, az egy új korszak kezdetét jelentené a műanyagipar és a műanyag felhasználói világban. Szeretnék meghatározó szerepet vállalni abban, hogy megtörténjen a zöld forradalom és hogy egy fenntarhatóbb jövő felé vezető útra lépjünk mind egyéni, mind vállalkozói szempontból.
(A cikket az Unilife közölte, amit ezúton is köszönünk!)