Amennyiben megvan a jól körüljárt, validált öltetetek, ismeritek a piacot, a meghatároztátok a célközönségeteket, felépítettétek az üzleti modelleteket és terveteket, valamint már elkészült és validálva van a prototípusotok, vagy akár kész terméketek, tehát elértetek mindent, amit önerőből el lehet érni, akkor készen álltok a tőkebevonásra.
Amikor egy startup sikeresen zár egy befektetési kört, az azt jelenti, hogy már nem csak az alapítók és a (potenciális) felhasználók gondolják úgy, hogy valami kiemelkedőt alkottatok, hanem elkötelezett vásárlók, szakértők, több éves tapasztalattal rendelkező vállalkozók, vagy akár egy befektetői csapat is igazolják ezt azzal, hogy saját pénzüket kockáztatva beszállnak a startupba.
Startupként nem csak az esszenciális, hogy tőkét vonjatok be, hanem hogy a számotokra legmegfelelőbb formában jussatok hozzá. Rengeteg finanszírozási típus létezik, saját és ismerősök tőkéjének felhasználása, közösségi finanszírozás, angyal befektetők, kockázati tőkealapok, inkubátorok, pályázati támogatások, versenyeken nyert támogatás.
Finanszírozások típusai:
1. 3F - FRIENDS, FAMILY, FOOLS:
Amennyiben az első körben egy alacsonyabb összegre (pár millióra) van szükség az induláshoz, érdemes megfontolni a saját pénz befektetésének lehetőségét, ez egyfajta elköteleződést is mutat a később potenciálisan csatlakozó befektető felé, arról, hogy hajlandóak vagytok saját pénzt belerakni. Valamint ehhez az első és legegyszerűbb finanszírozási formához soroljuk még család és barátok által esetlegesen befektetni kívánt összegeket és kölcsönöket, valamint a „bolondokat”, azaz azon személyeket, akik a kapcsolati tőkéd részét képezik és meg tudod őket győzni arról, hogy pénzt fektessenek a startupodba. Itt megjegyzésként fontos megemlíteni, hogy a befektetési összeg és a kölcsön között az a legjelentősebb különbség, hogy míg az elsőnél alapesetben részesedést, tulajdonrészt is szerezhetnek a befektetéssel, míg kölcsön nyújtása esetén nem. Azonban ennek a formának az egyik legnagyobb előnye, hogy a család és barátok nem kérnek részesedést.
Ajánlott:
Pre-seed fázisban, induláskor
Előnyök:
Hátrányok:
2. INKUBÁTOROK, AKCELERÁTOROK:
Az Inkubátor hosszútávú programja keretében tanácsadással, mentorálással, kapcsolatrendszerének megosztásával és erőforrásokkal (pl. közösségi iroda) segíti a startupokat. Míg az akcelerátorok a növekedés elősegítésére és a tőkebevonásra fókuszálnak, az inkubátorok inkább korai fázisú csapatoknak segítenek leküzdeni a kezdeti kihívásokat. Tehát hasonló jellegű támogatókról van szó, azonban a projekt különböző fázisaiban.
Inkubátor:
Az inkubátorok elsősorban az öltet és kezdeti fázisában levő startupokat támogatják, tehát nem szükségszerű, hogy kész céged legyen. Akár önálló vállalkozóként is csatlakozhatsz egy inkubációs programhoz csapatot keresve. „Egy képletes hasonlattal élve az inkubátor feladata, hogy a magokból kicsírázzon a projekt”.
Az Inkubátorházak táptalajt biztosítanak, tehát az ötlet kibontakoztatásához segítenek hozzá, méghozzá úgy, hogy képzéseket, workshopokat, tanácsadást, mentorálást biztosítanak. Vannak olyan Inkubátorok, amelyek pénzbeli támogatást, befeketést is nyújtanak (for-profit inkubátor) azonban jellemzően tudást adnak át, segítenek a kapcsolati háló kiépítésénen (non-profit inkubátor).
Az inkubációs programok a vállalkozás életéhez képest viszonylag rövidek, 6 hónaptól egy évig terjedően lehet részt venni egy-egy ilyen támogatási programban. Az biztos, hogy a kezdeti szakaszban lévő vállalkozásoknak, nagyon nagy segítséget tudnak nyújtani.
Ajánlott:
Pre-seed fázisban, termékfejlesztés alatt
Előnyök:
Hátrányok:
Akcelerátor
Az akcelerátor egy fix időszakú programot biztosít, aminek keretén belül mentorálást, kapcsolati tőkét, közösségi irodát és opcionális finanszírozást ajánlva segíti a startup alapítóit, befektetőkhöz és egyéb támogatásokhoz juttatja őket, azzal a céllal, hogy stabil, önellátó vállalkozásokká váljanak. (pl. Y Combinator, Techstars).
Az Akcelerátorhoz általában olyan kezdő vállalkozások fordulnak, amelyek túljutottak az „early stage” fázisán. Legfőképpen már a termékfejlesztési szakaszban vannak, alapvetően „serdülőkorukba” léptek be, vagyis maguk is megállnak már a két lábukon, de iránymutatásra és társak támogatására van szükségük, hogy erőt szerezzenek. Azon kevésbé fejlett vállalatoknak, amelyek még nem álltak erre a folyamatra, érdemes inkább egy Inkubációs programot felkeresni.
A mentori és befektetési lehetőségek mellett az akcelerátor hozzáférést biztosít logisztikai és műszaki erőforrásokhoz, valamint megosztott irodaterülethez. Tehát iparági támogatással együtt összekapcsolja a növekedni kezdő startupokat, cégeket, olyan partnerek hálózatával, amelyek tapasztalataiból tanulhatnak.
Tehát a cél egyértelműen az, hogy a vállalatok készen álljanak arra, hogy önállóan működjenek, erős pozícióval és megszerezzék pozíviójukat a célpiacukon.
Ajánlott:
Pre-seed és Seed fázisban
Előnyök:
Hátrányok:
Összefoglalóan elmondhatjuk, hogy mind az inkubációs mind az akcelerátor program egy intenzív üzletifejlesztési lehetőség az egész csapat számára, amely valójában nem csak az ötlet kibontakozását segíti, hanem az alapítók személyiségfejlődését is nagy mértékben támogatja a sokoldalú tapasztalatszerzéssel egyetemben.
3. ANGYALBEFEKTETŐK:
Az üzleti angyalok, (angel investor) olyan magánbefektető, aki a saját pénzét fekteti be egy cégbe. Azoknak a startupoknak érdemes angyal befektetőkhöz fordulniuk, akik okostőkét szeretnének bevonni. Általában egy high-net-worth individual, aki a saját szakterültén lévő startupokba szeret fektetni, ahol jó kapcsolatokkal rendelkezik. Az angyalbefektető bevonásának egyik fő célja lehet a befektető kapcsolati hálójának használata. Mivel általában jól ért a területhez, egyszerre biztosít tanácsadást és segítséget, valamint tőket.
Mivel az angyalbefektetők magánemberek, akiknek befektetési hajlandóságát legfőképpen nem a projektdokumentációiddal tudod megnyerni. Őt leginkább a csapat fogja leginkább, azon lelkes vállalkozók, akiken látszik, hogy motiváltak, tehetségesek és valóban meg fogják valósítani, amit megálmodtak.
Ajánlott:
Pre-seed fázisban (pár millió forinttól pár tízmillió forintig Magyarországon)
Előnyök:
Hátrányok:
4. KOCKÁZATI TŐKEALAP / VC:
A kockázati tőkelap egy befektető cég, ami tőkét biztosít, olyan startupoknak, induló vállalkozásoknak részesedésért cserébe, melyek magas növekedési potenciállal rendelkeznek. A kockázati tőke általában magánbefektetőktől, befektetési bankoktól, EU-s alapoktól és más pénzügyi intézményektől származik.
A kockázatitőke-társaságok azonban nem csupán befektetést jelentenek egy induló vállalkozás számára, hanem komoly presztízs értékkel is bírnak, hiszen már a tény, hogy egy startup megszerezte kockázatitőke-támogatást, azt jelenti, hogy vállalkozásának a kockázatitőke-befektetők szemében igen komoly potenciálja van és látják a projektben a gyors és jövedelmező növekedés lehetőségét.
Ajánlott:
Minden fázisban (pre-seed, seed, Series A, Series B, Series C)
Előnyök:
Hátrányok:
5. KÖZÖSSÉGI FINANSZÍROZÁS (CROWDFUNDING):
Egy újfajta finanszírozási forma, melynek lényege, hogy a vállalkozók és a startupok tőkét tudnak bevonni magánemberektől közösségi finanszírozó oldalakon keresztül, termékük legyártásához. Gyakorlatilag a sok ember által összeadott kis összegű pénzekből, meg tudják finanszírozni a projektjüket. Jellemzően több ilyen internetes site létezik, melyeken ilyen jellegű tőkét lehet bevonni. A legnépszerűbb oldalak, melyeken ilyen jellegű tőkét lehet bevonni, a Kickstarter és az Indiegogo.
Ajánlott:
Pre-seed fázis, B2C hardver termékeknek, amik könnyen marketingelhetők, általában „sexy” termékekhez, érdekes projektekhez ideális
Előnyök:
Hátrányok:
6. GRANTEK:
Szerencsések vagyunk, mert rengeteg EU-s forrás elérhető innovatív megoldásokra és vállalkozás fejlesztési célokra. A pár milliós tételektől a több 100 millióig van lehetőség különböző pályázatok benyújtására. Legyen szó a fiatalok vállalkozóvá válásának támogatásáról, különböző eszközök beszerzésére irányuló támogatástól vagy nagyobb innovációs projektek megvalósítását célzó pályázatok. Érdemes időről időre figyelemmel lennünk és ellenőrizni az aktuális pályázatokat a magyar kormány pályázati honlapján https://www.palyazat.gov.hu/plyzati-keres illetve akár külön figyelni Innovációs és Technológiai Minisztérium honlapján megjelenő pályázati híreket.
Ajánlott:
Pre-seed, Seed fázisban
Előnyök:
Hátrányok:
7. VERSENYEK:
A startup versekenyen is lehet pénz szerezni. Számos, olyan nagyobb verseny létezik, ahol pénzösszeggel jutalmazzák a győzteseket. A versenyen a projekt bemutatására kerül sor, minden esetben a csapat egy képviselője pitch keretében mutatja be a projektet, amiről a zsűriben helyet foglaló mentorok, üzletemberek, a startup élet elismert tagjai, szakértői bírálnak el. A startup versenyek egyébként vonzzák a potenciális befektetőket és partnereket vonzzák, így gyakran előfordul, hogy a tanácsadók vagy a mentorok a verseny során felbukkanó ígéretes startup-okba a későbbiekben befektetnek feltéve, hogy nem állnak fenn összeférhetetlenséggel kapcsolatos tilalmak.
Azért tartsuk szem előtt, hogy nem csupán a pénz miatt lehet érdemes elindulni egy ilyen versenyen, hiszen jelentős kapcsolati tőke megszerzésére is lehetőség van, mivel a téma szakértői és az adott ipar jelen lévő vezetői, tanácsadókként vagy mentorként, zsűriként jelen vannak később értékes ismeretségként szolgálhatnak számunkra, valamint az a tapasztalat, amit a bemutatkozás, prezentálás során szerzünk még rutinosabbá tehet minket a későbbi befektetők előtt is.
Ajánlott:
Pre-seed és Seed fázisban
Előnyök:
Hátrányok:
MIÉRT FONTOS A OKOSTŐKE BEVONÁSA?
A kezdő startupok, vállalkozók a finanszírozáskeresés során elkövetett gyakran elkövetik azt a hibát, hogy kizárólag pénzbeli tőke megszerzésére fókuszálnak és nem fordítanak elég figyelmet arra ki is az, aki biztosítja számukra. Pedig igencsak nagy jelentősége van ennek a tényezőnek is, hiszen ahogy korábban is említettük, például az angyal befektetők kapcsán, az okostőke (smart money) bevonása sokat hozzátesz a későbbi sikerekhez, és még akár a további befektetésszerzéshez is.
Az okostőke azt jelenti, hogy a startupok, vállalatok nem csak pénzbeli befektetést, hanem tudásbázist, mentorálást, kapcsolati is kapnak tőkét, és különféle tanácsadást és segítséget kapnak, tehát tudás alapú - nem pénzbeli értékkel is gazdagodnak.
Mivel okostőke esetén olyan befektetővel, mentorral állunk szemben, aki jól ismeri a mi induló vállalkozásink iparági sajátosságait is, hiszen sokszor ezért látnak potenciált a cégben, így igencsak megéri egy olyan szakemberrel együtt dolgozni a projekten, aki tanácsaival, nagyban előre fogja mozdítani a cég előrehaladását. Még akkor is megéri az okostőke bevonása egy mentor személyében, ha pénzben ugyan nem is fektet be a cégbe, hiszen ez a személy tanácsadó szerepben jelen lesz vállalkozás folyamatiban, és segíthet további tőke megtalálásában, kapcsolatai révén, amikor erre van szükség és segíthet tapasztalataira alapozva, a további stratégiák megalkotásában, a cég „életújtának” egyengetésében.
Amikor egy induló vállalkozás okostőke-befektetőket, mentort keres, akkor leginkább a csapatot, a saját startupja iránti szenvedélyt és elkötelezettséget, tehetséget érdemes prezentálni a befektető felé, hiszen ő leginkább egy érdekes és impulzív projekt mellett fogja letenni a voksát. Mondhatnánk azt is, hogy egy jó startup ismérve a jó ötlet, a sikeres vállalati háttér (így elegendő finanszírozás) és egy remek mentor összehangolva.
De miért is fontos az okos tőke bevonása ezeken túl? Azt is mondhatnánk, hogy egy jó mentor, egy jó tanácsadó a puzzle egyik darabkája a nagy képben, hiszen tudás, üzleti tapasztalata átadásával segíti kibontakozásában az induló vállalkozást, ami szintén komoly értéket jelent, magasabb szinten is, mivel több sikeres vállalkozás fog tevékenykedni, annál élénkebbé válik a gazdaság, amire valljuk be, - legfőképpen ezekben az időkben - igencsak nagy szükség van.
Amennyiben megvan a jól körüljárt, validált öltetetek, ismeritek a piacot, a meghatároztátok a célközönségeteket, felépítettétek az üzleti modelleteket és terveteket, valamint már elkészült és validálva van a prototípusotok, vagy akár kész terméketek, tehát elértetek mindent, amit önerőből el lehet érni, akkor készen álltok a tőkebevonásra.
Amikor egy startup sikeresen zár egy befektetési kört, az azt jelenti, hogy már nem csak az alapítók és a (potenciális) felhasználók gondolják úgy, hogy valami kiemelkedőt alkottatok, hanem elkötelezett vásárlók, szakértők, több éves tapasztalattal rendelkező vállalkozók, vagy akár egy befektetői csapat is igazolják ezt azzal, hogy saját pénzüket kockáztatva beszállnak a startupba.
Startupként nem csak az esszenciális, hogy tőkét vonjatok be, hanem hogy a számotokra legmegfelelőbb formában jussatok hozzá. Rengeteg finanszírozási típus létezik, saját és ismerősök tőkéjének felhasználása, közösségi finanszírozás, angyal befektetők, kockázati tőkealapok, inkubátorok, pályázati támogatások, versenyeken nyert támogatás.
Finanszírozások típusai:
1. 3F - FRIENDS, FAMILY, FOOLS:
Amennyiben az első körben egy alacsonyabb összegre (pár millióra) van szükség az induláshoz, érdemes megfontolni a saját pénz befektetésének lehetőségét, ez egyfajta elköteleződést is mutat a később potenciálisan csatlakozó befektető felé, arról, hogy hajlandóak vagytok saját pénzt belerakni. Valamint ehhez az első és legegyszerűbb finanszírozási formához soroljuk még család és barátok által esetlegesen befektetni kívánt összegeket és kölcsönöket, valamint a „bolondokat”, azaz azon személyeket, akik a kapcsolati tőkéd részét képezik és meg tudod őket győzni arról, hogy pénzt fektessenek a startupodba. Itt megjegyzésként fontos megemlíteni, hogy a befektetési összeg és a kölcsön között az a legjelentősebb különbség, hogy míg az elsőnél alapesetben részesedést, tulajdonrészt is szerezhetnek a befektetéssel, míg kölcsön nyújtása esetén nem. Azonban ennek a formának az egyik legnagyobb előnye, hogy a család és barátok nem kérnek részesedést.
Ajánlott:
Pre-seed fázisban, induláskor
Előnyök:
Hátrányok:
2. INKUBÁTOROK, AKCELERÁTOROK:
Az Inkubátor hosszútávú programja keretében tanácsadással, mentorálással, kapcsolatrendszerének megosztásával és erőforrásokkal (pl. közösségi iroda) segíti a startupokat. Míg az akcelerátorok a növekedés elősegítésére és a tőkebevonásra fókuszálnak, az inkubátorok inkább korai fázisú csapatoknak segítenek leküzdeni a kezdeti kihívásokat. Tehát hasonló jellegű támogatókról van szó, azonban a projekt különböző fázisaiban.
Inkubátor:
Az inkubátorok elsősorban az öltet és kezdeti fázisában levő startupokat támogatják, tehát nem szükségszerű, hogy kész céged legyen. Akár önálló vállalkozóként is csatlakozhatsz egy inkubációs programhoz csapatot keresve. „Egy képletes hasonlattal élve az inkubátor feladata, hogy a magokból kicsírázzon a projekt”.
Az Inkubátorházak táptalajt biztosítanak, tehát az ötlet kibontakoztatásához segítenek hozzá, méghozzá úgy, hogy képzéseket, workshopokat, tanácsadást, mentorálást biztosítanak. Vannak olyan Inkubátorok, amelyek pénzbeli támogatást, befeketést is nyújtanak (for-profit inkubátor) azonban jellemzően tudást adnak át, segítenek a kapcsolati háló kiépítésénen (non-profit inkubátor).
Az inkubációs programok a vállalkozás életéhez képest viszonylag rövidek, 6 hónaptól egy évig terjedően lehet részt venni egy-egy ilyen támogatási programban. Az biztos, hogy a kezdeti szakaszban lévő vállalkozásoknak, nagyon nagy segítséget tudnak nyújtani.
Ajánlott:
Pre-seed fázisban, termékfejlesztés alatt
Előnyök:
Hátrányok:
Akcelerátor
Az akcelerátor egy fix időszakú programot biztosít, aminek keretén belül mentorálást, kapcsolati tőkét, közösségi irodát és opcionális finanszírozást ajánlva segíti a startup alapítóit, befektetőkhöz és egyéb támogatásokhoz juttatja őket, azzal a céllal, hogy stabil, önellátó vállalkozásokká váljanak. (pl. Y Combinator, Techstars).
Az Akcelerátorhoz általában olyan kezdő vállalkozások fordulnak, amelyek túljutottak az „early stage” fázisán. Legfőképpen már a termékfejlesztési szakaszban vannak, alapvetően „serdülőkorukba” léptek be, vagyis maguk is megállnak már a két lábukon, de iránymutatásra és társak támogatására van szükségük, hogy erőt szerezzenek. Azon kevésbé fejlett vállalatoknak, amelyek még nem álltak erre a folyamatra, érdemes inkább egy Inkubációs programot felkeresni.
A mentori és befektetési lehetőségek mellett az akcelerátor hozzáférést biztosít logisztikai és műszaki erőforrásokhoz, valamint megosztott irodaterülethez. Tehát iparági támogatással együtt összekapcsolja a növekedni kezdő startupokat, cégeket, olyan partnerek hálózatával, amelyek tapasztalataiból tanulhatnak.
Tehát a cél egyértelműen az, hogy a vállalatok készen álljanak arra, hogy önállóan működjenek, erős pozícióval és megszerezzék pozíviójukat a célpiacukon.
Ajánlott:
Pre-seed és Seed fázisban
Előnyök:
Hátrányok:
Összefoglalóan elmondhatjuk, hogy mind az inkubációs mind az akcelerátor program egy intenzív üzletifejlesztési lehetőség az egész csapat számára, amely valójában nem csak az ötlet kibontakozását segíti, hanem az alapítók személyiségfejlődését is nagy mértékben támogatja a sokoldalú tapasztalatszerzéssel egyetemben.
3. ANGYALBEFEKTETŐK:
Az üzleti angyalok, (angel investor) olyan magánbefektető, aki a saját pénzét fekteti be egy cégbe. Azoknak a startupoknak érdemes angyal befektetőkhöz fordulniuk, akik okostőkét szeretnének bevonni. Általában egy high-net-worth individual, aki a saját szakterültén lévő startupokba szeret fektetni, ahol jó kapcsolatokkal rendelkezik. Az angyalbefektető bevonásának egyik fő célja lehet a befektető kapcsolati hálójának használata. Mivel általában jól ért a területhez, egyszerre biztosít tanácsadást és segítséget, valamint tőket.
Mivel az angyalbefektetők magánemberek, akiknek befektetési hajlandóságát legfőképpen nem a projektdokumentációiddal tudod megnyerni. Őt leginkább a csapat fogja leginkább, azon lelkes vállalkozók, akiken látszik, hogy motiváltak, tehetségesek és valóban meg fogják valósítani, amit megálmodtak.
Ajánlott:
Pre-seed fázisban (pár millió forinttól pár tízmillió forintig Magyarországon)
Előnyök:
Hátrányok:
4. KOCKÁZATI TŐKEALAP / VC:
A kockázati tőkelap egy befektető cég, ami tőkét biztosít, olyan startupoknak, induló vállalkozásoknak részesedésért cserébe, melyek magas növekedési potenciállal rendelkeznek. A kockázati tőke általában magánbefektetőktől, befektetési bankoktól, EU-s alapoktól és más pénzügyi intézményektől származik.
A kockázatitőke-társaságok azonban nem csupán befektetést jelentenek egy induló vállalkozás számára, hanem komoly presztízs értékkel is bírnak, hiszen már a tény, hogy egy startup megszerezte kockázatitőke-támogatást, azt jelenti, hogy vállalkozásának a kockázatitőke-befektetők szemében igen komoly potenciálja van és látják a projektben a gyors és jövedelmező növekedés lehetőségét.
Ajánlott:
Minden fázisban (pre-seed, seed, Series A, Series B, Series C)
Előnyök:
Hátrányok:
5. KÖZÖSSÉGI FINANSZÍROZÁS (CROWDFUNDING):
Egy újfajta finanszírozási forma, melynek lényege, hogy a vállalkozók és a startupok tőkét tudnak bevonni magánemberektől közösségi finanszírozó oldalakon keresztül, termékük legyártásához. Gyakorlatilag a sok ember által összeadott kis összegű pénzekből, meg tudják finanszírozni a projektjüket. Jellemzően több ilyen internetes site létezik, melyeken ilyen jellegű tőkét lehet bevonni. A legnépszerűbb oldalak, melyeken ilyen jellegű tőkét lehet bevonni, a Kickstarter és az Indiegogo.
Ajánlott:
Pre-seed fázis, B2C hardver termékeknek, amik könnyen marketingelhetők, általában „sexy” termékekhez, érdekes projektekhez ideális
Előnyök:
Hátrányok:
6. GRANTEK:
Szerencsések vagyunk, mert rengeteg EU-s forrás elérhető innovatív megoldásokra és vállalkozás fejlesztési célokra. A pár milliós tételektől a több 100 millióig van lehetőség különböző pályázatok benyújtására. Legyen szó a fiatalok vállalkozóvá válásának támogatásáról, különböző eszközök beszerzésére irányuló támogatástól vagy nagyobb innovációs projektek megvalósítását célzó pályázatok. Érdemes időről időre figyelemmel lennünk és ellenőrizni az aktuális pályázatokat a magyar kormány pályázati honlapján https://www.palyazat.gov.hu/plyzati-keres illetve akár külön figyelni Innovációs és Technológiai Minisztérium honlapján megjelenő pályázati híreket.
Ajánlott:
Pre-seed, Seed fázisban
Előnyök:
Hátrányok:
7. VERSENYEK:
A startup versekenyen is lehet pénz szerezni. Számos, olyan nagyobb verseny létezik, ahol pénzösszeggel jutalmazzák a győzteseket. A versenyen a projekt bemutatására kerül sor, minden esetben a csapat egy képviselője pitch keretében mutatja be a projektet, amiről a zsűriben helyet foglaló mentorok, üzletemberek, a startup élet elismert tagjai, szakértői bírálnak el. A startup versenyek egyébként vonzzák a potenciális befektetőket és partnereket vonzzák, így gyakran előfordul, hogy a tanácsadók vagy a mentorok a verseny során felbukkanó ígéretes startup-okba a későbbiekben befektetnek feltéve, hogy nem állnak fenn összeférhetetlenséggel kapcsolatos tilalmak.
Azért tartsuk szem előtt, hogy nem csupán a pénz miatt lehet érdemes elindulni egy ilyen versenyen, hiszen jelentős kapcsolati tőke megszerzésére is lehetőség van, mivel a téma szakértői és az adott ipar jelen lévő vezetői, tanácsadókként vagy mentorként, zsűriként jelen vannak később értékes ismeretségként szolgálhatnak számunkra, valamint az a tapasztalat, amit a bemutatkozás, prezentálás során szerzünk még rutinosabbá tehet minket a későbbi befektetők előtt is.
Ajánlott:
Pre-seed és Seed fázisban
Előnyök:
Hátrányok:
MIÉRT FONTOS A OKOSTŐKE BEVONÁSA?
A kezdő startupok, vállalkozók a finanszírozáskeresés során elkövetett gyakran elkövetik azt a hibát, hogy kizárólag pénzbeli tőke megszerzésére fókuszálnak és nem fordítanak elég figyelmet arra ki is az, aki biztosítja számukra. Pedig igencsak nagy jelentősége van ennek a tényezőnek is, hiszen ahogy korábban is említettük, például az angyal befektetők kapcsán, az okostőke (smart money) bevonása sokat hozzátesz a későbbi sikerekhez, és még akár a további befektetésszerzéshez is.
Az okostőke azt jelenti, hogy a startupok, vállalatok nem csak pénzbeli befektetést, hanem tudásbázist, mentorálást, kapcsolati is kapnak tőkét, és különféle tanácsadást és segítséget kapnak, tehát tudás alapú - nem pénzbeli értékkel is gazdagodnak.
Mivel okostőke esetén olyan befektetővel, mentorral állunk szemben, aki jól ismeri a mi induló vállalkozásink iparági sajátosságait is, hiszen sokszor ezért látnak potenciált a cégben, így igencsak megéri egy olyan szakemberrel együtt dolgozni a projekten, aki tanácsaival, nagyban előre fogja mozdítani a cég előrehaladását. Még akkor is megéri az okostőke bevonása egy mentor személyében, ha pénzben ugyan nem is fektet be a cégbe, hiszen ez a személy tanácsadó szerepben jelen lesz vállalkozás folyamatiban, és segíthet további tőke megtalálásában, kapcsolatai révén, amikor erre van szükség és segíthet tapasztalataira alapozva, a további stratégiák megalkotásában, a cég „életújtának” egyengetésében.
Amikor egy induló vállalkozás okostőke-befektetőket, mentort keres, akkor leginkább a csapatot, a saját startupja iránti szenvedélyt és elkötelezettséget, tehetséget érdemes prezentálni a befektető felé, hiszen ő leginkább egy érdekes és impulzív projekt mellett fogja letenni a voksát. Mondhatnánk azt is, hogy egy jó startup ismérve a jó ötlet, a sikeres vállalati háttér (így elegendő finanszírozás) és egy remek mentor összehangolva.
De miért is fontos az okos tőke bevonása ezeken túl? Azt is mondhatnánk, hogy egy jó mentor, egy jó tanácsadó a puzzle egyik darabkája a nagy képben, hiszen tudás, üzleti tapasztalata átadásával segíti kibontakozásában az induló vállalkozást, ami szintén komoly értéket jelent, magasabb szinten is, mivel több sikeres vállalkozás fog tevékenykedni, annál élénkebbé válik a gazdaság, amire valljuk be, - legfőképpen ezekben az időkben - igencsak nagy szükség van.